Forum

Telenor-kjennelsen fra Borgarting lagmannsrett blir ikke anket

16.03.2010

TONO opplyser i en pressemelding på sin hjemmeside at rettighetshaverne har besluttet å ikke anke Telenor-kjennelsen fra Borgarting lagmannsrett videre til Høyesterett. Kjennelsen blir således stående.

Den 9. februar 2010 avsa Borgarting lagmannsrett kjennelse i saken som rettighetshaverne, med TONO og IFPI i spissen, hadde anlagt mot Telenor, med krav om at Telenor skulle blokkere adgangen til fildelingsnettsiden The Pirate Bay for Telenors kunder. Rettighetshaverne anførte at Telenor medvirker fysisk og passivt til den ulovlige virksomheten som drives av de ansvarlige for The Pirate Bay, og til de ulovlige handlinger som Telenors sluttbrukere begår når de via The Pirate Bay laster opp og ned film- og musikkverker uten rettighetshavernes samtykke. Telenor bestred på sin side at Telenor kan anses som medvirker, og anførte at en internettleverandør ikke plikter å blokkere nettsider selv om de er klar over de pågående opphavsrettskrenkelsene, noe Telenor vedgikk at de var.

Lagmannsretten fant, i likhet med tingretten, at rettighetshaverne ikke hadde noe rettslig krav mot Telenor om blokkering av tilgangen til The Pirate Bay. Lagmannsretten uttalte at det ikke er naturlig å se Telenors aktivitet som leverandør av internettilgang som medvirkning til rettighetskrenkelsene. Retten uttalte generelt at Telenors nøytrale og tekniske bidrag til opphavsrettskrenkelsene er for fjerne til at de i lovens forstand kunne ha blitt karakterisert som ulovlige og straffbare handlinger, og Telenor kan derfor heller ikke anses for å medvirke i åndsverklovens forstand. Da det heller ikke foreligger noe rettslig grunnlag i ehandelsloven eller andre lover for å kreve stansning, fant Lagmannsretten at det krav som forføyningen grunner seg på mangler hjemmel i norsk lov og at begjæringen derfor ikke kunne tas til følge.

På bakgrunn av kjennelsen kan man slå fast at rettighetshaverne ikke har noe grunnlag i norsk lov til å gripe inn mot internettleverandørens tekniske medvirkning til krenkelse av deres rettigheter, selv i tilfeller der internettleverandøren er klar over den ulovlige virksomheten. Det kan således stilles spørsmål ved om Norge har oppfylt sine forpliktelser etter Opphavsrettsdirektivet artikkel 8.3, som lyder: ”Member States shall ensure that rightholders are in a position to apply for an injunction against intermediaries whose services are used by a third party to infringe a copyright or related right”.

Kulturdepartementet arbeider med en revisjon av åndsverkloven, og vi antar at departementet i den forbindelse vil vurdere om loven skal endres på dette punkt.

Både tingrett og lagmannsrett har i sin vurdering av Telenors medvirkeransvar lagt strafferettens medvirkningsbegrep til grunn for vurderingen. Etter vår oppfatning er det uheldig å på denne måten blande strafferettslige prinsipper inn i opphavsrettslige vurderinger. Strafferettens regler er utformet for å verne en svak part (en enkeltperson) mot en sterk part (Staten), og passer dårlig i en sivil sak mellom to jevnbyrdige parter.

Les hele pressemeldingen her

Areas of practice: